Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Senų žmonių situacija Lietuvos socialinio ekonominio gyvenimo kontekste

Senų žmonių situacija Lietuvos socialinio ekonominio gyvenimo kontekste

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Ekonominiai ir socialiniai veiksniai, įtakojantys senų žmonių padėtį visuomenėje. Gyventojų senėjimo reiškinys. Lietuvos gyventojų senėjimo procesas. Teisinė ir socialinė senatvės apsauga. Senų ir pagyvenusių žmonių problemos ir poreikiai. Buvusios socialinės padėties praradimas. Sutuoktinio vaidmens netekimas – našlystė. Priklausomybės nuo kitų didėjimas. Tėvystės rolės netekimas. Kultūrinė pagyvenusių ir senų žmonių veikla.

Ištrauka

Seni žmonės yra socialinė grupė, kuriai būdingas savitas gyvenimo būdas, specifiniai poreikiai. Senatvė dažnai ateina su ligomis, skausmais, nusivylimais, šeimyninių ir žmogiškųjų santykių irimu.
Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad senas žmogus – tai nesavarankiškas žmogus be jėgų, reikalaujantis priežiūros ir slaugos.
Atėjus senatvei, o tuo pačiu ir negaliai dėl jos, tiek senas žmogus, tiek jo artimieji susiduria su nelauktais sunkumais, kuriems jie būna nepasiruošę. Dėl nežinojimo ir nemokėjimo kyla nesusipratimai, konfliktai, neišsprendžiamos problemos tarp seno žmogaus ir jo artimųjų. Senyvo amžiaus žmonės paprastai labai sunkiai prisitaiko prie naujųjų sąlygų, ko pasekoje prasideda depresija ir ją lydinčios ligos, nepasitikėjimas kitais žmonėmis, neretai pyktis ir agresyvumas. Tačiau tai jau senatvės problema. Juk senėjimas – natūralus procesas, prasidedantis kur kas anksčiau už senatvę, kuri nebūtinai atveda žmogų į ligotą senatvę.
Yra ir kita senatvė, – kai žmogus lieka sveikas, darbingas ir kūrybingas. Tik, deja, dažnai pamirštama, jog reikalaujantis dėmesio, sveikas, darbingas pensininkas dar gali būti naudingas pagalbininkas, kol jam pačiam prireiks pagalbos.
Be abejo, žmogui senėjant, dėvisi, silpnėja ir nyksta kai kurios jo organizmo struktūros. Pasikeitę plaukai, raumenys, oda, susilpnėjusios jėgos, padažnėję susirgimai, silpniau funkcionuojantys inkstai ir kepenys, sumažėjęs vandens kiekis kūne rodo biologinius senstančio žmogaus pokyčius, tačiau be jų dar vyksta psichologiniai bei socialiniai pokyčiai. Prie psichologinių priskiriamas lėtėjantis atsiminimo procesas. Tyrimais nustatyta, kad atmintis neprarandama, o tik sulėtėja atsiminimo laikas.
Manau, kad vieni sudėtingiausių yra socialiniai pokyčiai. Iš jų norėčiau išskirti dvi reikšmingesnes grupes: išėjimas į pensiją ir našlystė.
Pirma socialinių pokyčių grupė - išėjimas į pensiją, tai labai svarbus pokytis, nes jis iš esmės keičia socialinį žmogaus statusą – jis praranda vieną savo vaidmenų, kuris skatintų pagyvenusius žmones naudingai veiklai. Dažnai keičiasi ir padėtis šeimoje, nes sumažėja jos ekonominis svoris. Suaugę vaikai neretai tampa pagyvenusių žmonių prižiūrėtojais. Norėdami to išvengti, seni žmonės, idant papildytų sumažėjusias pajamas, stengiasi dirbti ir paprastai tokį darbą, kuris prasčiau vertinamas ir mažiau apmokamas. Tai žeidžia jų orumą ir savigarbą. Ta dalis, kuri neranda darbo arba negali dirbti dėl sveikatos būklės, labai dažnai pasigenda darbo ar bent kolegų, su kuriais bendrauta.
Antrąją grupę sudaro sutuoktinio mirtis, arba našlystė. Šiuo atveju taip pat pablogėja materialinė padėtis; žmogus nebeturi su kuo bendrauti. Todėl dažnai, kaip ir pirmuoju atveju, jis tampa priklausomas nuo vaikų, kurie neretai be jo sutikimo pradeda turto dalybas arba bando perkelti jį į kitą aplinką, kas senam žmogui virsta tikra tragedija. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-29
DalykasSocialinio darbo kursinis darbas
KategorijaSocialinis darbas
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai22 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis54.14 KB
Autoriusjulija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos "Versmės" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Senu zmoniu situacija Lietuvos socialinio ekonominio gyvenimo kontekste [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Klaipėdos "Versmės" vidurinė mokykla / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą