Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Gatvės vaiko fenomenas Lietuvoje

Gatvės vaiko fenomenas Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Profesinės kompetencijos. Įvadas. Rizikos grupės vaikai. Rizikos grupės vaikų charakteristika. Rizikos grupės vaikų elgesio ypatumai ir priežastys. Gatvės vaikai. Kodėl atsiranda gatvės vaikai. Gatvės vaiko darbo būdai ir pobūdžio kategorijos. Gatvės vaiko elgesio ypatumai. Užimtumo stoka – delinkventiško elgesio prielaida. Kaip elgtis su gatvės vaikais. Gatvės vaikai ir tėvų globos rūšys. Tėvų globos netekties priežastys. Nedarnios (asocialios) šeimos – viena pagrindinių vaikų socialinio apleistumo priežasčių. Tiriamoji dalis. Pedagogų ir kitų specialistų apklausa (interviu). Anketa organizacijoms.

Ištrauka

Šiuolaikinėje Lietuvos visuomenėje svarbi ir iki šiol, deja, neišspręsta socialine problema išlieka "gatvės vaiko" klausimas. Anksčiau ši visuomenės problema, suluošintos vaikystės klausimas buvo visaip dangstoma, slepiama dėl to meto ideologinių įsitikinimų. Todėl, atkūrus Nepriklausomybę, įsigalėjus žodžio laisvei ši problema tampa ypač skaudi jaunai Lietuvos respublikai. Ilgainiui išmokome pripažinti, kad gatvės vaikas – tai ir mūsų visuomenės, mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Dabar mūsų tikslas – išplėtoti šių mažųjų visuomenės narių pažinimą, taikant šiuolaikinės pedagogikos ir psichologijos metodus, suprasti ir įsigyventi į jų likimus. Tik tada Lietuvos socialinė pedagogika, visa visuomenė galės efektyviai kovoti su valkataujančių, skurstančių vaikų problema, jiems padėti, surasti jiems kelią į pilnavertį gyvenimą.
Iš esmės gatvės vaiko psichologinis portretas yra pagrindinis socialinio pedagogo kryptingos veiklos objektas. Esant naujoms ekonominėms, politinėms ir kitoms sąlygoms išryškėja tai, kad gatvės vaikus mes turime pažinti tarsi iš naujo. Pirma, to priežastis slypi tame, kad keičiasi visuomenė – tiek jos požiūris į gatvės vaikus ir jų globą, gyvenimą, vietą "tarp kitų". Antra, socialinės pedagogikos šaka, kuri užsiima šia problema dar labai jauna, tik ugdo savo teorinius ir metodinius pagrindus, nepaisant sudėtingų socialinių ir ekonominių sąlygų.
Skeptiškai vertindama savo galimybes apklausti vaikus, kurie šiuo metu yra gatvėje, aš pasirinkau kitokį kelią. Nutariau apklausti buvusius gatvės vaikus (eks – gatvės vaikus), t.y. vaikus, kurie šiuo metu gyvena kokiose nors institucijose (pvz., laikinosios globos namuose, dienos centruose), bet prieš tai turėjo vienokį ar kitokį gyvenimo gatvėje patyrimą.
Baigiamojo darbo tikslas – išanalizuoti gatvės vaikų poreikius ir problemas ir numatyti efektyvius veiklos būdus joms spręsti.
Baigiamojo darbo tiriamasis objektas – efektyvūs veiklos būdai, sprendžiant gatvės vaikų problemas.
Šio darbo pagrindiniai uždaviniai:
• Ištirti gatvės vaikų svaiginančių medžiagų vartojimo bei seksualinio elgesio ypatumus;
• Panagrinėti gatvės vaikams kylančias socialines, psichologines problemas bei galimus jų sprendimo kelius;
• Išsiaiškinti, kokios valstybinės ir nevyriausybinės institucijos rūpinasi gatvės vaikais, kokias paslaugas, paramą jiems siūlo;
• Išsiaiškinti, kokios pagalbos bei paramos jiems reikėtų, pačių nuomonę apie egzistuojančias paslaugas, galimas intervencijas;
• Nustatyti, kokie sunkumai kyla socialiniams pedagogams, psichologams ir klasės auklėtojams dirbant su gatvės vaikais;
Greito įvertinimo metodai tyrimams buvo pasirinkti dėl šių privalumų: mažos laiko ir finansinės sąnaudos bei greitai gaunami rezultatai. Buvo pasirinkti šie metodai:
• Interviu atliktas, (su Šv.Vincento Pauliečio bendruomenės socialiniu darbuotoju, psichologu, Švenčionių vid. mokyklos pedagogais) siekiant sužinoti specialistų norus, pasiūlymus, pastebėjimus dirbant su gatvės vaikais;
• Anketinė apklausa institucijoms atlikta, siekiant sužinoti kokios Vilniaus miesto organizacijos dirba su gatvės vaikais, kokias paslaugas jie teikia gatvės vaikams, ar jie susiduria su vaikais patyrusiais seksualinę prievartą, įtrauktais į komercinį seksualinį išnaudojimą, sergančiais lytiniu keliu plintančiomis ligomis, vartojančiais įvairias svaiginančias medžiagas, kokios paramos šioms institucijoms reikia dirbant su gatvės vaikais;
• Anketinė apklausa su buvusiais gatvės vaikais atlikta, siekiant sužinoti apie rūkymą, alkoholio ir kitų svaiginamųjų medžiagų (narkotikų) vartojimą, apie seksualinį tiriamųjų patyrimą, apie jų tėvus, globėjus.
• Diskusija focus grupėje su vaikais buvo atlikta, siekiant sužinoti vaikų nuomonę apie vaikų atsidūrimą gatvėje, kokie pavojai, problemos tyko gyvenant gatvėje, kaip jie atsidūrė globos namuose, ar jiems patinka darbuotojai, dirbantys su gatvės vaikais, ar jie patys norėtų dirbti tokį darbą su gatvės vaikais, kaip padėti gatvės vaikams ir pan.
Kartais gatvės vaikas padaro ką nors, kas atrodo labai gerai apgalvota arba pasako ką nors, kas skamba labai sąmoningai. Tuomet kyla jausmas, kad šiame žmoguje slypi be galo daug to, kas neatskleista, ir tik rask tam tinkamą raktą ir atrakink… ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinio darbo diplominis darbas
KategorijaSocialinis darbas
TipasDiplominiai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis32.58 KB
Autoriuseva
Viso autoriaus darbų16 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gatves vaiko fenomenas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą