Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Tėvų globos netekimo priežastys

Tėvų globos netekimo priežastys

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Tikslas – atskleisti tėvų globos netekimo priežastis. Tėvų globos netekimo priežastys. Globos samprata. Globos netekimo priežastys. Vaikų netekusių tėvų globos psichologinės problemos. Vaiko psichologinių problemų įveikimo būdai. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje kaip ir daugelyje pasaulio šalių dauguma vaikų netenka tėvų globos, todėl vaiko globa pastaruoju metu yra aktualiausių vaikų gerovės klausimų. Tiek mokslinėje literatūroje, tiek šnekamojoje kalboje vartojama keletas sąvokų apibūdinančių vaiką netekusį tėvų globos, dažniausiai vartojamos yra šios sąvokos: beglobis, bešeimis (Braslauskienė, 2001), našlaitis, rastinukas, pamestinukas ir kiti. Išvardintas sąvokas galima apibūdinti keliais žodžiais – tai likęs be tėvų globos vaikas (LR Vaiko globos įstatymas, 1998). Pasak psichologo G. Valicko, nuo pat pirmųjų kūdikio gyvenimo akimirkų prasideda jo socializacijos procesas, kurį galima apibūdinti kaip egzistuojančių elgesio normų ir vertybių sistemų, socialinių vaidmenų interiorizaciją, socialinės patirties perėmimą bei atgaminimą asmenybės veiklos ir bendravimo metu. Taigi šeima yra svarbiausia terpė, kurioje vaikas gali sėkmingai augti, vystytis ir tobulėti. Nesant galimybei vaikui augti savo tėvų šeimoje pirmumo teisė teikiama vaiko globai šeimoje, jeigu tai nepažeidžia vaiko interesų. Statistikos departamento duomenimis - 2009 metų pradžioje Lietuvoje gyveno 653,7 tūkstančiai vaikų iki 18 metų amžiaus, o tai yra penktadalis visų gyventojų, 2006 metais dvigubai daugiau, tai tik dar vienas įrodymas, kad globos netekimas yra opi problema, tačiau labai trūksta informacijos apie vaikų netekusių tėvų globos, raidos ypatumus, o darbai apie psichinės deprivacijos ir gedėjimo poveikį vaikų raidai yra pavieniai (Margarita Pileckaitė-Markovienė, Tomas Lazdauskas, 2007).
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministro patarėja Elena Urbonienė teigia, kad prigimtinė ir svarbiausia vaiko teisė augti šeimoje, nes ji sudaro geriausias sąlygas visapusiškam vaiko vystymuisi.
Tačiau kartais įvairios priežastys lemia tai, jog ne visos šeimos tinkamai užtikrina savo vaikų gyvenimo sąlygas ir interesus, dėl kurių tėvai netenka globos teisių. Globos netekimo priežastys būna subjektyvios ir objektyvios. Objektyvios - abu arba vienintelis iš tėvų yra miręs, abu tėvai yra nežinomi, turimas vienintelis iš tėvų arba abu tėvai yra dingę ir paskelbta jų paieška, tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali juo rūpintis dėl abiejų tėvų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių, vaikas įstatymų nustatyta tvarka yra atskirtas nuo tėvų, vaiko tėvams (tėvui ar motinai) įstatymų nustatyta tvarka laikinai ar neterminuotai apribota tėvų (tėvo ar motinos) valdžia, o subjektyvios globos netekimo priežatys - tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nesirūpina, nesidomi vaiku, jo neprižiūri, netinkamai auklėja, naudoja fizinį, psichologinį, seksualinį smurtą.
Vaiko globą galima apibūdinti ne tik kaip teisinį objektą, bet ir kaip socialinį. Pasak G. Kvieskienės globos reiškinys atsirado susiskaldžius visuomenei į socialinius sluoksnius, nes kol žmonės gyveno uždaromis grupėmis, vieni su kitais buvo susiję glaudžiais tarpusavio ryšiais, tol nebuvo poreikio išskirtinei globai ir labdarai, tačiau tobulėjant visuomenei tobulėjo ir įstatymai, todėl atsirado toks reiškinys kaip globa ir globos samprata.


Tikslas – atskleisti tėvų globos netekimo priežatis.
Uždaviniai:
1. Atskleisti tėvų globos netekimo priežastis.
2. Išryškinti vaikų netekusių tėvų globos psichologines problemas.
3. Nustatyti vaikų netekusių tėvų globos psichologinių problemų įveikimo būdus.
Metodai: mokslinės literatūros analizė.


Pagal Lietuvos Respublikos konstitucija - vaiko globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems. Globa nustatoma vaikams, kurie neturi keturiolikos metų, rūpyba – sulaukusiems keturiolikos metų. Lietuvos respublikos civiliniame kodekse yra išskiriamos dvi vaiko globos (rūpybos) rūšys: laikinoji globa (rūpyba) ir nuolatinė globa (rūpyba). Vaiko laikinoji globa (rūpyba) – laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas šeimoje, šeimynoje ar institucijoje. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) tikslas – grąžinti vaiką į šeimą (LR Civilinis kodeksas, 2006). Nuolatinė globa (rūpyba) nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie esamomis sąlygomis negali grįžti į savo šeimą, ir jų priežiūra, auklėjimas, teisių bei teisėtų interesų atstovavimas ir gynimas pavedamas kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos (rūpybos) institucijai (LR Civilinis kodeksas, 2006).
Tiek Lietuvos Respublikos konstitucijoje, tiek ir Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas garantuoja vaiko teisę į globą ir pilnavertį gyvenimą, augimą ir vystymąsi. Globėjais gali tapti šeimos turinčios savo vaikų, nepilnos šeimos, vieniši žmonės. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-12-14
DalykasSocialinio darbo referatas
KategorijaSocialinis darbas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis19.82 KB
Autoriusspulkute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasKavolius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tevu globos netekimo priezastys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Kavolius
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą