Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Socialinių paslaugų prieinamumas pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone

Socialinių paslaugų prieinamumas pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142
Aprašymas

Anotacija. Abstract. Įvadas. Darbo tikslas – nustatyti socialinių paslaugų prieinamumo pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone ypatumus. Socialinių paslaugų teikimas pagyvenusiems asmenims: teoriniai aspektai. Įstatyminė bazė, reglamentuojanti socialinių paslaugų teikimą. Socialinė politika ir socialinė apsauga pagyvenusių asmenų poreikio kontekste. Socialinių paslaugų rūšys pagyvenusiems asmenims. Socialinės paslaugos. Bendrosios socialinės paslaugos. Specialiosios socialinės paslaugos. Socialinių paslaugų prieinamumo pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone tyrimas. Tyrimo metodika. Tyrimo duomenų analizė ir apibendrinimas. Išvados. Rekomendacijos. Priedas: anketa (4 psl.).

Ištrauka

Temos aktualumas: Lietuvoje kasmet vis didesnę dalį sudaro pagyvenę, t. y. 60 metų ir vyresni žmonės. 2008 m. pradžioje tokių asmenų buvo 690,8 tūkst., arba 20,5%, o tai lemia naujas socialines problemas: didėja poreikis socialinių paslaugų teikimui. (Stankūnienė, 2007).
Pagyvenę žmonės yra socialinė grupė, kuriai būdingas savitas gyvenimo būdas, specifiniai poreikiai. Šie žmonės labiau yra pažeidžiami socialiniu, ekonominiu ir medicininiu atžvilgiu, todėl mūsų visuomenės pokyčiai veikia juos ypač stripriai. Reikalingas didesnis dėmesys senėjančiai visuomenei, nes dėl somatinių negalių trinka socialiniai kontaktai, atsiranda psichologinių problemų ar net baimė likti vienam, nesuprastam ir niekam nereikalingam. Kitaip galima įvardinti kaip jų nustumimas į nuošalę. Pagyvenę žmonės su savo problemomis dažnai paliekami likimo valiai, išėję į pensiją žmonės pasijunta nebereikalingi, nes praranda įprastinius socialinius vaidmenis, pakinta socialinis statusas, išgyvena įvairias netektis. (Žmogaus teisių centras, 2007).
Pakitę socialiniai santykiai, ekonominiai veiksniai vis daugiau sąlygoja pagyvenusių žmonių izoliaciją ir emocinę įtampą. Neaiški pagyvenusių žmonių materialinė padėtis, nėra alternatyvos pasirenkant socialinę pagalbą, nes dažniausiai teikiama brangi stacionari pagalba – apgyvendinimas globos įstaigoje. Pagal JTO nuostatus pagyvenę žmonės turėtų gauti socialines paslaugas užtikrinančias jų nepriklausomumą, būti integruojami į visuomenę, turėti galimybę saviraiškai ir būti gerbiami. Pagyvenusių žmonių kokybė pirmiausia priklauso nuo poreikio paslaugos įvertimo tikslumo ir taiklumo.
Lietuvos Respublikos vyriausybė yra pritarusi socialinės paramos koncepcijai, kurioje apibrėžiama socialinė parama ir jos teikimo būdai, Seimas priėmė Lietuvos Respublikos Socialinių paslaugų įstatymą, apibrėžiantį Respublikoje teikiamas socialines paslaugas, jų organizavimo, teikimo bei gavimo sąlygas, socialinių paslaugų teikėjų bei gavėjų santykius, socialinių paslaugų finansavimo principus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patvirtinto Socialinių paslaugų katalogą, kuris nustato socialinių paslaugų rūšis ir jų sudėtingumą, bei socialinių paslaugų turinį.
Pastaraisiais metais atlikti įvairūs tyrimai, kuriais siekta nustatyti pagyvenusių žmonių poreikius socialinėms paslaugoms, šių poreikių įvairovei. Atliktų tyrimų rezultatai leidžia teigti, kad prioritetu turėtų tapti socialinių paslaugų teikimas namuose, bendruomenės centrų kūrimas, bei dienos centrai pagyvenusiems žmonėms. (Žalimienė, 2003).
Darbo problema. Pagyvenusių žmonių padėtis Lietuvoje nepavydėtina dėl materialinio aprūpinimo, nes jie nepakankamai supažindinti su savo teisėmis bei galimybėmis gauti socialinę paramą.
Dabartinė Lietuvos socialinės apsaugos sistema buvo sukurta pertvarkant paveldėtą sovietinę socialinę apsaugą. Atkūrus nepriklausomybę 1990 metais ji buvo papildyta ir reformuota priimant reikalingus įstatymus. Dauguma šių įstatymų buvo priimti 1990-1991 metais. Šiais įstatymais suformuota socialinės apsaugos struktūra, kurią sudaro trys pagrindinės dalys: valstybinis socialinis draudimas, socialinė parama ir papildomos socialinės išmokos. Socialinei paramai priklauso ir socialinių paslaugų teikimas, kuris yra reglamentuojamas daugelių teisinių aktų.
Darbo tikslas – nustatyti socialinių paslaugų prieinamumo pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone ypatumus.
Darbo uždaviniai:
1. Apžvelgti norminius dokumentus, kurie reglamentuoja socialinių paslaugų teikimą.
2. Išsiaiškinti socialinių paslaugų sampratą.
3. Išanalizuoti socialinių paslaugų rūšis.
4. Išsiaiškinti socialinių paslaugų prieinamumą pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone.
Darbo objektas: Socialinės paslaugos pagyvenusiems žmonėms.
Darbo metodai:
1. Teisės aktų turinio analizė.
2. Mokslinės literatūros turinio analizė.
3. Duomenų analizė ir apibendrinimas.

Darbe vadovautasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, LR įstatymais ir kitais teisės aktais, L. Žalimienės (2003), M. Išoraitės (2005), D. Pieters (1998) darbais ir kitais šaltiniais.
Praktinėje dalyje išanalizuotas socialinių paslaugų prieinamumas pagyvenusiems žmonėms Radviliškio rajone. Tyrimas buvo atliktas respondentams pateikiant anketas.
Apklausos metu buvo siekiama apklausti ar respondentai žino kas teikia socialines paslaugas Radviliškyje, kur kreiptis dėl socialinių paslaugų ir pan. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinio darbo diplominis darbas
KategorijaSocialinis darbas
TipasDiplominiai darbai
Apimtis36 puslapiai 
Literatūros šaltiniai24 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis291.48 KB
AutoriusRoberta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasR. Lekaitė
Švietimo institucijaŠiaurės Lietuvos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Socialiniu paslaugu prieinamumas pagyvenusiems zmonems Radviliskio rajone [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 36 puslapiai 
  • Šiaurės Lietuvos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • R. Lekaitė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą