Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Vokietijos ir Lietuvos konstitucinių teismų lyginamoji analizė

Vokietijos ir Lietuvos konstitucinių teismų lyginamoji analizė

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Istorinės aplinkybės. Sudėtis. Funkcijos ir įgaliojimai. Konstitucinis Teismas ir teisė. Konstitucinis Teismas ir politika. Konstitucinės priežiūros institucijų vieta valstybių valdžios sistemoje. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Konstitucijos terminas apibrėžiamas įvairių teoretikų, mokslininkų kaskart vis skirtingai, tačiau kiekviename apibrėžime išlieka ta pati mintis, tik pateikta iš savo požiūrio kampo. Tai normatyvinis aktas, fiksuojantis visuomenės gyvenimo pagrindus, fundamentalių valstybės gyvenimo principų sąvadas. Moderniosios konstitucinės sistemos remiasi idėja, kad konstitucija yra kur kas daugiau negu formalus akto (dokumento), vadinamo "konstitucija", tekstas – laikui bėgant, "pagrindinio" teksto funkcijas vis labiau perima konstitucinė doktrina, generuojama aiškinant šį tekstą, o vėliau ir pačią save. Konstitucijos aiškinimas yra ne jos taikymo "priedėlis" arba sąlyga, bet veikla, užtikrinanti, jog nuolatinėje, niekuomet nenutrūkstančioje konstitucijos raidoje fundamentaliųjų konstitucinių nuostatų stabilumas derės su konstitucijos dinamiškumu, interpretuojamu kaip gebėjimas atitikti kintančias socialines ir politines realijas. Daugelyje demokratinių valstybių vienintelė institucija, kurios prerogatyva yra Konstitucijos aiškinimas, yra Konstitucinis Teismas. Tradiciškai Konstitucinio Teismo funkcija apibrėžiama kaip teisės aktų atitikimo konstitucijai tikrinimas, nors neišvengiamas tokio tikrinimo proceso rezultatas yra konstitucinė doktrina – "gyvoji konstitucija". Kitaip tariant, nors konstitucija yra tiesiogiai taikomas aktas, realiai jos yra tiek ir tik tiek, kiek buvo išaiškinta Konstituciniam Teismui tiriant konkrečių teisės aktų atitikimą konstitucijos nuostatoms. Ten, kur tai daroma aktyviai, konstitucinė teisė vystosi daug greičiau. Diskusijos duoda impulsą tolesniems apmąstymams ir formuoja konstitucinį mąstymą. Įvairių valstybių priežiūros institutų veikla skiriasi pagal priežiūros taikymo laiką, sprendimo rezultatus, kontrolės formą:
• Pagal laiką (laikas, kada įstatymas tikrinamas): pirmenybinė –iki įstatymo įsigaliojimo, ruošimo eigoje; vėlesnė – patvirtinus įstatymą.
• Pagal juridinius rezultatus: konsultatyvinė (Belgija, Prancūzija), kada Konstitucinio teismo sprendimai yra daugiau moralinio pobūdžio (patariamieji) ir nėra įstatymų leidėjams privalomi; sprendžiamieji – sprendimas tampa privalomas.
• Pagal formą: abstrakti – įstatymo nesiejant su konkrečiu atveju – arba patvirtina jo teisėtumą arba ne; konkreti – kai įstatymą nagrinėja konkretaus atvejo atžvilgiu ir dažnai pats įstatymas yra įšaldomas, tam tikram laikui sustabdomas.
Darbo tema - konstitucinė priežiūra, vykdoma dviejų skirtingų Europos valstybių Konstitucinių Teismų (Vokietijos ir Lietuvos), konstitucinės priežiūros mechanizmas, pateiktas per Konstitucinių Teismų struktūrą ir funkcijas bei šios institucijos sąveika bei įtaka kitoms politinėms ir socialinėms institucijoms.
Tikslai – per lyginimą parodyti Vokietijos ir Lietuvos Konstitucinių Teismų skirtumus ir panašumus, atskleisti abiejų valstybių konstitucinės teisės ypatumus.
Vokietija ir Lietuva pasirinkta todėl, kad Vokietija atstovautų Vakarų Europos federacinės valstybės Konstitucinės priežiūros modelį, tuo tarpu Lietuva – naujos Europos Sąjungos narės besivystantį ir tobulėjantį Konstitucinį Teismą, kuriam prieš metus teko laikyti vieną svarbiausių išbandymų – LR Prezidento apkaltą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-25
DalykasSocialinio darbo kursinis darbas
KategorijaSocialinis darbas
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis61.2 KB
AutoriusDalia
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasB. Ivanovas
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasPolitikos mokslų ir diplomatijos institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vokietijos ir Lietuvos konstituciniu teismu lyginamoji analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • B. Ivanovas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą