Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Socialinis darbas>Bihevioristinis socialinio darbo modelis ir jo taikymo atvejai socialinio darbo praktikoje

Bihevioristinis socialinio darbo modelis ir jo taikymo atvejai socialinio darbo praktikoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Biheviorizmo atsiradimas. Pagrindiniai atstovai ir jų teorijos. I. Pavlov klasikinio sąlygojimo teorija. B.F. Skinner operantinio sąlygojimo (determinavimo) teorija. Klasikinio ir operantinio sąlygojimo lyginimas. E.L. Thorndike veikla. J.B. Watson veikla. A. Bandūra – socialinio išmokimo teorija. Individo elgesys ir pastiprinimo sąveika. Bihevioristinis socialinio darbo modelis. Reakcijos sąlygojimo teorijos taikymas socialiniame darbe. Operantinio determinavimo teorijos taikymas socialiniame darbe. Socialinio išmokimo teorijos taikymas socialiniame darbe. Atvejo aptarimas. Biheviorizmo teorijos stipriosios ir silpnosios savybės. Išvados. Summary.

Ištrauka

Biheviorizmo teorija susiformavo maždaug XIX-XX a. sandūroje kaip reakcija į iki tol vyravusią psichoanalizę šios teorijos šalininkai atmetė sąmonę kaip mokslo pažinimo dalyką objektu pasirinkdami žmogaus elgesį, t. y. tai, ką jie gali tiesiogiai matyti ir išmatuoti (Žukauskienė, 2007). Kalbant apie biheiviorizmą, reikia turėti omenyje, kad tai tikrai gausiai nagrinėjama ir interpretuojama teorija, išreiškianti skirtingas idėjas, tačiau taip pat turinti ir bendrų siejančių taškų, tokių kaip žmogaus elgesys, išmokimo teorija. Esminis biheiviorizmo indėlis į socialinį darbą - empirinių mokslinių tyrimų pritaikymas socialinio darbo praktikoje (Kozlov, 2007). Išskiriant socialinio darbo ir biheviorizmo sąsajas reiktų paminėti, kad socialiniai darbuotojai, kurie vadovaujasi šia teorija, turi išsiaiškinti, ką galima pakeisti artimiausioje aplinkoje, kad pasikeistų problemiškas elgesys. Svarbiausi tampa dabarties įvykiai, turintys įtakos elgesiui, bei tikslūs poveikio būdai. Socialiniam darbui ši teorija suteikia tikslumo, objektyvios analizės ir vertinimo, nuspėjamų pokyčių ir apskaitos galimybes.

Darbo tikslas: aprašyti bihevioristinę kryptį ir taikymo atvejus socialiniame darbe
Darbo objektas: bihevioristinis socialinio darbo modelis
Darbo uždaviniai:
1. aprašyti biheviorizmo teorijas bei idėjas
2. plačiau išanalizuoti bihevioristinį socialinio darbo modelį
3. pateikti bihevioristinės teorijos vertinimą

"Biheviorizmas tai psichologijos filosofinė kryptis, pagrindiniu tyrimo objektu laikanti stebimus faktus, reiškinius (žmogaus elgesį, faktus) ir neigianti neregimų vidinių psichinių procesų analizę."1 Vienoks ar kitoks žmogaus elgesys, bihevioristų nuomone, priklauso nuo aplinkos sąlygų, tiksliau, jis yra išmokstamas begyvenant vienokiomis ar kitokiomis sąlygomis. Šios krypties pradininkų laikomas J.B.Watson, raginęs psichologus remtis konkrečiais elgesio stebėjimais ir atmesti "introspekciją".2 Jo dėka 2-ajame dešimtmetyje buvo pakeistas psichologijos apibrėžimas, psichologija buvo vadinama "mokslu apie elgesį" net iki 6-ojo dešimtmečio.
Besiformuojantis biheviorizmas buvo įvairus, sudėtingas ir nuolat besikeičiantis. Literatūroje galima rasti netgi prieštaraujančių biheiviorizmo teorijos idėjų aprašymų. Pavyzdžiui, D. Vitkauskaitė (2001, p. 22) teigia, jog socialiniam darbuotojui, kuris laikosi šio modelio logikos, rūpi kaip, kada ir ką daryti, bet visiškai nerūpi atsakyti kodėl" taip vyksta ar įvyko, kitaip tariant, profesionalas domisi ne elgesio priežastimis, bet pasekmėmis. Tuo tarpu R. Žukauskienė (2007, p. 68) nurodo, jog siekdami paaiškinti žmogaus elgesį, biheivioristai atskleidžia tiesiogines to elgesio priežastis ir pasekmes. Iš tikrųjų abi autorės teisios, nes yra daugybė biheiviorizmo autorių, siūlančių savo požiūrį ir pateikiančių savo technikas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinio darbo kursinis darbas
KategorijaSocialinis darbas
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai18 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis57.83 KB
AutoriusAndra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2012 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasB. Artkevičienė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasSocialinės politikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Bihevioristinis socialinio darbo modelis ir jo taikymo atvejai socialinio darbo praktikoje [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 20 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • B. Artkevičienė
  • 2012 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą